2025. április 14-16-ig a HATÁRTALANUL! pályázat keretében valósítottuk meg programunkat Dél-Erdélyben. A nemzeti összetartozás jegyében megismerkedtünk a szórvány magyarság életével, történelmével, kultúrájával, személyes tapasztalásokat szerezhettünk a külhoni magyarságról, azokról a dolgokról, melyeket a tanórákon eddig csak könyvekből, és az interneten ismertünk meg.
Első állomásunk Nagyszalontára vezetett, ahol megkoszorúztuk Arany János emlékművét a Csonka toronynál, idézeteket olvastunk föl műveiből, majd az Arany László által adományozott hagyaték kiállítást tekintettük meg egy remek előadás után.
Később városnézés következett Aradon. Sétáltunk a belvárosban, a Főtéren, a Kultúrpalota, a Városháza, az Állami Színház előtt, megcsodáltuk a Minorita templomot, meghallgattuk a hozzájuk fűződő történeteket. Végül megkoszorúztuk a 13 vértanú emlékművét, amely sajnos méltatlan környezetbe került.
Csernakeresztúron hangulatos panzióban fogadtak bennünket nagy szeretettel: étellel, frissen vetett ággyal. Vacsora után pedig a helyi falumúzeumban megismerkedhettünk a bukovinai székelyek nehéz, példaértékű életével.
Másnap ébresztésként – az alföldi embereknek szokatlan – hegyi túrával jutottunk fel „Magos Déva várához”, melyről megtudtuk, hogy kicsiny, jelentéktelen erőssége volt Erdélynek.
A várból leérve látogatást tettünk és adományokat adtunk át Déván a Böjte Csaba által létrehozott Szent Ferenc Alapítványnak.
Innen Marosillyére igyekeztünk. A Veres-bástyánál már várt bennünket az idegenvezetőnk. 1580-ban itt született Bethlen Gábor erdélyi fejedelem. Emléke előtt tisztelegve helyeztük el emlékkoszorúnkat.
Utazásunk következő állomása Vajdahunyad várához vezetett. Erdély legimpozánsabb és legszebben megmaradt gótikus várkastélya ma is lenyűgözi a látogatókat, köztük bennünket is. A vár híres lakói között hallhattunk Fráter Györgyről, Szilágyi Erzsébetről, Hunyadi Jánosról, Török Bálintról, Tinódi Lantos Sebestyénről és Thököly Imréről.
A délután meglátogattunk egy helyi gazdát, egy juhtenyésztőt, aki bemutatta nekünk a gazdaságát és bevezetett bennünket a sajtkészítés rejtelmeibe.
A 3. napon reggeli után elbúcsúztunk kedves házigazdáinktól, majd a helyi elemi iskolába vittünk ajándékot a gyerekeknek, beszélgettünk, ismerkedtünk velük.
Innen indultunk Piskibe, Erdély egyik legszebb, legápoltabb arborétumába. Nagyon jó volt ilyen környezetben sétálni.
Míg Temesvárra utaztunk, felkészülhettünk a város történelméből, látnivalóiból. A Bánság soknemzetiségű, legfejlettebb városába érkeztünk, ahol a 19. században Európában először vezették be az utcai elektromos közvilágítást. A városnéző séta keretében megtekinthettük az óváros legjelentősebb látnivalóit: Dóm tér, Szentháromság-szobor, Korzó tele virágokkal. Megnéztünk egy ortodox és római katolikus templomot is, majd megbeszéltük a különbségeket.
Kirándulásunk során felejthetetlen élményekkel, nagyon sok tudással gazdagodhattunk. Sokunknak nem lett volna lehetősége arra, hogy ide eljusson, ezért is tartozunk mindazoknak köszönettel, akik segítettek ennek a tanulmányútnak a megvalósulásában!
a Karcagi Kováts Mihály Általános Iskola Kiskulcsosi Általános Iskolájának
7. osztályos tanulói nevében
Nagy Éva, Dr. Király Józsefné, Török Csilla pedagógusok